E-Mail’lerinizin Açılma Oranını Geliştirmek İçin 5 Öneri

e-mail

E-mail pazarlaması kullanım alışkanlıkları ve sıklığı bakımından en etkili pazarlama araçlarından bir tanesi. Yüksek bir bütçe olmadan geniş bir kitleye ulaşabilmeniz e-mail pazarlamasının en önemli avantajı.

Marka yöneticilerinin ve uygulamacıların en sık karşılaştığı sorun şüphesiz ki mail açılma oranlarının düşük olması. Çoğu marka açılma oranından memnun değil ve geliştirmek için yeni yollar deniyor.

Bu yazımda açılma oranlarının yükselmesi için yapılması gereken bazı yöntemleri açıklamaya çalışacağım.

1.Güzel Bir İlk İzlenim Yaratın:

Bir kullanıcının mail’i açmadan önce baktığı iki şey vardır. Mail’in kimden geldiği ve konusu. Bu iki nokta alıcının maili açıp açmama konusunda  karar vermesini sağlıyor.

Gönderici: Son çalışmalara göre, e-mail’e kişiselleşmiş bir duygu vermek mail’lerin açılma oranlarını arttırıyor. Info@sirketiniz.com yerine bir çalışanın, yöneticinin hatta CEO’nun ağzından gönderilen mail’ler açılma oranlarını arttıracaktır. Uyarmak isterim ki, son zamanlarda spamcılar soyad olmadan sadece kadın isimleriyle mail yollamaya başladıar. Siz de aynı şekilde mail yollayıp spam listelerine düşmeyin.

Konu: Yazınızın okunması için alıcıyı ikna etmeniz gereken yer konu satırıdır. Konu satırından yazdığınız cümle mail’inizin içeriğiyle ilgili tam bir fikir vermelidir. Aynı zamanda yaratıcı ve ilgi çekici olmalısınız. E-mail pazarlama şirketi Mail Chimp, en iyi konu satırında olması ve olmaması gerenleri derlemiş:

  • Ücretsiz, yardım, %, hatırlatma gibi kelimelerden uzak durun
  • Bir şehir ismi yazmak açılma oranını arttırır
  • Bütün mail’lerinizde aynı konu satırını kullanmak açılma oranını düşürürecektir.
  • Konu satırınız 50 karakterden fazla olmasın.

2.Zamanlama Herşey Değildir Ama Önemlidir

Zamanlama genel deneyimler dışında kendi deneyimlerinizle de bulmanız gereken bir konu. Eğer sabah erken saatlerde yollarsanız, mailiniz gece geç ya da sabah erken saatte yollanan mail’lerle karışabilir. Eğer öğleden sonra geç yollarsanız tüketiciniz mesai öncesi inceleyecek, ertesi gün sabah da detaylı olarak bakacaktır.

Eğer bir B2C firmasıysanız, tüketicileriniz öğle yemeği arasında ya da mesai sonrasında mail’inize bakmak için vakitleri olacaktır. Eğer B2B firmasıysanız mail’leri öğleden sonra 3 gibi ya da 7-8 gibi yollamanızı tavsiye ederim. A/B testleri ile farklı zaman dilimlerinde yolladğınız mail’leri test etmenizi de öneririm.

3.Spam Filtrelerinden Korunun

Spam listeleri bir mail’in spam skorunu verirken bir çok kriteri göze alır. Eğer mail kampanyanızı spam skoru belirli bir eşiğin üzerinde ise spam kutularının yolları taştan :D

Ama korkmayın, spam listelerinden korunmanız için bazı önerilerim var:

  • “Hayatınızın fırsatı gibi” spamvari cümleler
  • BÜYÜK HARF KULLANMAYIN
  • Özensiz Html’den kaçının

4.Ölü Mail’lerden Kurtulun

Hangi e-mail servisinizi kullanıyorsunuz bilemem ama sistem geçersiz mail’leri elemeli ve mail’inizi açmayan alıcıları gösteren bir raporlaması olmalıdır. Mail’iniz hiç açmayan kişileri listenizden çıkarırsanız açılma oranlarınız ciddi yükselecektir. Ama açmayan kişileri tamamen silin demiyorum, belki bir gün açacaklardır. Onları farklı bir listeye kaydedin, mail’lerinizi açan kitleyle etkileşimizi sürdürmeye devam edin.

5.Kampanya Yapın

Bir çok firma e-mail üzerinden yapılan kampanyaları ihmal ediyor. Sadece e-mail alıcılarınıza özel kampanyalar yaratın. B2C markasıysanız bir indirim kuponu yaratın ve e-mail ile yollayın. B2B firması iseniz bir e-kitap oluşturun ve alıcılarınızla paylaşın. Kampanyalardan sonra alıcılarınız sizinle daha çok etkileşime girecek ve sizden gelecek her mail’i dikkatle inceleyeceklerdir.

Konu ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi yorum yazabilirsiniz. Açılma oranlarınızın artması dileğimle…

Yayın Tarihi:26 Eylül 2014 Kategori: Bloğum

Bu makaleyi paylaş

Yazar Hakkında


Warning: htmlentities(): charset `utf8' not supported, assuming utf-8 in /home/emrerecepbeskard/public_html/wp-includes/general-template.php on line 1788

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top