Emarsys Akademi’de İçerik Pazarlamasını Konuştuk

icerik-pazarlamasi-semineri2

Emarsys Akademi’nin bu ayki konusu içerik pazarlamasıydı. içerik pazarlamasının önemi, katkıları ve nasıl para kazanabileceğini konuştuk.

Emarsys Akademi’nin aylık seminerlerinden daha önce haberim olmuştu, ancak katılma fırsatı bulamamıştım. Emarsys’in ülke müdürü Murat Erdör’den Twitter üzerinden bir davet aldım ve dün Taksim Point Hotel’de yapılan seminere katıldım. Öncelikle bu nazik davet için Murat Bey’e çok teşekkür ediyorum…. Dün akşamın konukları kimlerdi, neler konuştuk ve neleri tartıştık kısaca özetlemek istiyorum.

Türkiye’de konusunun uzmanı konuklar üzerinden içerik pazarlamasının önemi, katkıları ve nasıl para kazanabileceğini konuştuk. Konuklar; Mediakraft Türkiye yöneticisi Ersan Özer, Pradma & Listelist.com kurucusu Ahmet Kırtok, Maxad kurucusu ve aynı zamanda Türkiye’nin tek Google Adsense serifikalı partneri Özgür Ekinci’ydi.

Emarsys Akademi - İçerik Pazarlaması

Emarsys Akademi – İçerik Pazarlaması

Öncelikle girişi Murat Erdör yaptı ve pazarlama otomasyonundan tavsiye sistemlerine, müşteri zekasından e-postaya kadar Emarsys’in geniş ürün yelpazesinden bahsetti. Emarsys’in müşteri bağlılığında müşteri kim, ne tür içerikler gönderilmeli, onlara ne zaman ulaşılmalı ve onlara nasıl ulaşılmalı sorularına cevap verdiğini anlattı. Valhalla Sadakat Programları’na entegre edebileceğimiz bir ürün olarak düşündüğüm, Tavsiye Sistemleri & Kişiselleştirme ürünü gerçekten çok ilgimi çekti.

İlk konuk olarak ise Mediakraft Türkiye yöneticisi Ersan Özer söz aldı. Kısaca özgeçmişini anlatırken itiraf.com’un kuruluşundan satılışına kadar geçen süreçten bahsetti. Satışına kadar projeden para kazanmadığını belirttiğinde, kendisine “O dönem Türkiye’de çok tutan bir projenin neden para kazandırmadığı” sorusunu yönelttim. 2000’lerin başında reklam gelirlerinin ancak operasyonu karşılağıdı dönüşünü yaptı.Aynı zamanda siberalem.com’a yaptığı katkılardan ve akabinde istanbul.net’in kuruluşunu anlattı. Uzman TV’nin ilk süreçte aylık 100 bin liralık bir operasyona rağmen para kazanmadığını, 2012’de videonun patlamasıyla birlikte para kazanır hale geldiğini söyledi. Şimdi ise Youtube üzerinde çocuklara yönelik Afacan TV projesinin başında olduğunu söyledi.

Özer’in başarısının en büyük sırrı hiç taklit içeriğe girmemesi ve hep özgün fikirler ile projeler geliştirmesi olarak öne çıktı. Kendisi aynı zamanda “Bu bir zeka işi, herkes bunu yapamaz” diyerekte bu konunun haklı gururunu yaşadığını belirtti.

Ardından sözü Pradma & Listelist.com kurucusu Ahmet Kırtok aldı. Bölüm bölüm Amerika ve Türkiye geçen yaşamından bahsetti. Kendisi 2012 senesi Türkiye’ye kesin dönüş yapmış ve çok başarılı olan Listelist.com web sitesinin kurucusu. Türkiye’de tespit içeren içeriklerin çok fazla tutulduğunu, bununla birilikte Türk insanının aşırı duygusal olması sebebiyle içinde fanatizm, duygusalllık ve nostalji içeren içeriklerin çok fazla tercih edildiğini konuştuk.

Kendisine Avrupa’da ortaya çıkan modellerin Türkiye’ye pek uymadığı ancak Amerika’da tutan bir projenin ülkemizde de genellikle başarıya oluştığı tespitimi ilettim ve bu doğrultuda söyleyebileceği bir şeyler olur olmadığı sordum. Bu duruma katıldığını, hatta kendisine proje fikri soran arkadaşlarına yeni bir model bulmak yerine Amerika’yı takip etmeleri gerektiğini söylediğini iletti. Kendisinin tavsiyesi “Bir blog açın ve kendinize 3 ay 6 ay gibi zamanlar verin. Ve bu zaman dilimi içerisinde periyodik olarak içerik paylaşın. Sonuçlarına çok şaşıracaksınız .”şeklinde oldu.

içerik pazarlamasından nasıl para kazanılır?

İçerik Pazarlamasından Nasıl Para Kazanılır?

Son olarak sözü Maxad kurucusu Özgür Ekinci aldı. Kendisi şu anda Türkiye’de Google’ın sertifikalı tek Adsense partneri konumunda. Adsense’in ve ad exchange’in nasıl birbirlerini tamamladıklarından bahsetti. Özgün içerik üreterek Google üzerinden nasıl para kazanıldığını anlattı.

Tüm bu çerçevede içerik pazarlaması konusunda çıkarımlarım şunlar;

• Taklit içeriğin hiç bir değeri yoktur. Özgün içerik her zaman kraldır.
• Üretilen içerikler kesinlikle yaşadığınız topluma yönelik olmalı. Kitleyi en iyi şekilde analiz edip, onların istedikleri içerikleri onlara sunmanız kaçınılmaz başarının kaynağı.
• Müşterilerinizin rakiplerini takip ederek sizleri taklit içeriğe yönlendirmelerine izin vermeyin. Her zaman yenilikçi bir tavır sergileyin.
• En önemlisi inandığınız projeyi sonuna kadar desteklemeniz gerekmekte. Bazı projeler uzun bir süreç para kazandırmasada, sonunda ortaya bir değer çıkmakta.

Sonuç olarak konuklarıyla ve katılımcılarıyla çok yararlı bir seminer oldu. Organizasyon sıcak bir ortamda geçti. Önümüzdeki ay yapılacak olan seminerin konusunu ve tarihini merakla bekliyor olacağım.

Konu hakkındaki düşüncelerinizi her zaman benimle paylaşabilirsiniz.

Emre Recep Beşkardeş

Yayın Tarihi:27 Kasım 2014 Kategori: Bloğum

Bu makaleyi paylaş

Yazar Hakkında


Warning: htmlentities(): charset `utf8' not supported, assuming utf-8 in /home/emrerecepbeskard/public_html/wp-includes/general-template.php on line 1788

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top